Seznam ověřených společností poskytujících půjčky

Bohužel nebyly nalezeny žádné nabídky.

Oplatí sa termínovaný vklad a sporenie?

4. 8. 2016
termínovaný vklad, sporenie, zhodnotenia, úroková sadzba
Články a informace

Koľko si chcete požičať?

EUR

Ostávajú vám každý mesiac nazvyš nejaké peniaze a hľadáte možnosť ich ďalšieho zhodnotenia? Spôsobov a možností je naozaj veľa, od tých riskantnejších až po istoty, ktoré však prinášajú menšie zhodnotenie. Terminované vklady môžeme zaradiť práve do druhej kategórie a preto sa dnes budeme baviť o tom, či sa sporenie prostredníctvom termínovaného vkladu naozaj ešte oplatí.

Čo je to termínovaný vklad?

Skôr než začneme, tak si ich v krátkosti predstavme. Termínované vklady ponúkajú úročenie výmenou za dlhší čas viazanosti finančných prostriedkov. Jedná sa o bankový vklad na dobu určitú s vopred stanovenou úrokovou sadzbou.

Termínované vklady sú určené najkonzervatívnejšom klientom, ktorý vyžadujú absolútny prehľad a bezpečie. Zaujímavé zhodnotenie na termínovaných vkladoch môžete nájsť v tzv. družstevných bankách, kde často nájdete výhodnejšiu úrokovú ponuku než v klasickej banke.

Výhody termínovaného vkladu:

 • veľmi nízke riziko
 • peniaze sú chránené Fondom na ochranu vkladov
 • klient pozná vopred svoj výnos
 • väčšinou fixná úroková sadzba, ktorá sa nemení
 • lepšie podmienky ako pri klasickom sporiacom účte
 • jednoduché a rýchle vybavenie

Koľko vložiť na terminovaný vklad?

Väčšina bánk alebo bánk má stanovenú minimálnu čiastku pre zriadenie termínovaného vkladu. Výšku minimálnej čiastky má naozaj každá banka stanovenú inak, zvyčajne to býva v rozmedzí 150 až 500 €. Maximálna suma nie je obmedzená. Určite však nevkladajte všetky svoje peniaze – odporúča sa zhruba 50 % z už vytvorenej finančnej rezervy.

Dĺžka termínovaného vkladu

Najkratší termínovaný vklad trvá už aj niekoľko dní, najdlhší väčšinou 5 rokov. Záleží len na vás, na ako dlho svoje peniaze uložíte. Ak zvolíte kratší čas, vyhnete sa tak prípadným sankciám za predčasný výber vkladu.

Termínovaný vklad je samozrejme možné predčasne vypovedať. Musíte však banke uhradiť sankčný poplatok, ktorý sa spravidla určuje percentom z vypovedanej sumy. K termínovanému vkladu si zvyčajne môžete vybaviť aj tzv. revolving - automatické obnovenie vkladu za pôvodných podmienok.

Fixné verzus pohyblivá úroková sadzba

Spravidla si môžete vybrať, či váš termínovaný vklad bude úročený fixnou alebo pohyblivou úrokovou sadzbou. Fixná úroková sadzba zostáva po celú dobu vkladu nemenná, pohyblivú úrokovú sadzbu mení banka podľa aktuálnej situácie na trhu. Ak očakávate pokles úrokových sadzieb, vyberte fixnú úrokovú sadzbu a naopak. Vyhľadajte si najvyššiu úrokovú sadzbu pre svoj termínovaný vklad.

Najvýhodnejší termínovaný vklad

V posledných mesiacoch termínovaným vkladom zasadili ťažkú sporiace účty, kedy úroky na nich sa často približujú termínovaným vkladom. Momentálne porovnanie úrokov pri termínovaných vkladoch na Slovensku vypadá zhruba takto:

 • Slovenská sporiteľňa - 0,20 % p.a.
 • ZUNO - 1,05 % p.a.
 • ČSOB - 0,30 % p.a.
 • Poštová banka - 0,90 % p.a.
 • Prima Banka - 1,40 % p.a.
 • UniCredit Bank - 0,50 % p.a.
 • VÚB banka 0,30 - % p.a.
 
Pridajte si nás na Facebook Získajte prehľad výhodných ponúk