Seznam ověřených společností poskytujících půjčky

Bohužel nebyly nalezeny žádné nabídky.

Chyby pri vybavovaní hypotéky, ktorým by ste sa mali vyhnúť

2. 8. 2016
vybavovaní hypotéky, úroková sadzba, finančná rezerva, vysoké LTV, fixácia úrokovej sadzby
Články a informace

Koľko si chcete požičať?

EUR

Vyhliadli ste vysnívaný dom, ktorý sa Vám naozaj veľmi páči a uvažujete o jeho financovaní prostredníctvom hypotéky? V prvom rade sa nenechajte uniesť vidinou rýchleho domova a zachovajte si chladnú hlavu. Práve teraz potrebujete veľa čítať, študovať a pýtať sa odborníkov. Pri vybavovaní hypotéky robia totiž klienti veľké chyby. Poďme sa spolu pozrieť na tie, ktorých sa žiadatelia dopúšťajú najčastejšie pri schvaľovaní hypotéky.

1. Najvýhodnejšia hypotéka s úrokom od XY %

Hypotekárny úver to nie je len úroková sadzba. Často môžete vidieť ponuku so sloganom „Výhodná hypotéka s úrokom už ... %“. Toto sú bežne ponuky bánk, ktoré sú ale podmienené uzavretím doplnkových produktov – napr. osobný účet, úverové poistenie a podobne. S úverom sú tiež spojené bankové poplatky za schválenie úveru, jeho čerpanie a poplatok za správu vášho úverového účtu.

Až dôkladným porovnaním týchto čísel sa skutočne dozviete to, ktorá hypotéka je pre vás skutočne najvýhodnejšia. Banky dnes medzi sebou vedú priam vojnu na poli s hypotekárnymi úvermi. Nespoliehajte sa teda len na to, že jedine vo svojej banke dostane tú najvýhodnejšiu hypotéku.

2. Malá alebo žiadna finančná rezerva

Každý by si mal uvedomiť, že hypotéka na bývanie je záväzok na dlhé desaťročia, preto je potrebné brať na zreteľ aj nečakané situácie, ktoré môžu nastať (strata zamestnania, pracovná neschopnosť...).

Banky sú si toho dobre vedomé a v spolupráci s poisťovňami majú pre tieto prípady možnosť poistenia. Dôkladne sa však zoznámte s podmienkami plnenia týchto poistiek, vyhnete sa tak prípadným problémom v období, keď vás budú ťažiť iné starosti.

3. Príliš vysoké LTV a nevýhodná hypotéka

Už pri samotnom vybavovaní hypotéky odporúčame dôkladne premýšľať o jej parametroch. To znamená najmä hodnotu LTV, čiže percentuálny pomer výšky úveru a hodnoty nehnuteľnosti, ktorú zakladáte a kupujete. V tomto smere funguje zavedené pravidlo banky: čím nižšia hodnota LTV, tým nižšiu úrokovú sadzbu klient dostane. Dobré preto je mať už niečo nasporené a nežiadať o stopercentnú hypotéku.

4. Nesprávna fixácia úrokovej sadzby

Ďalším parametrom, ktorý stojí za riadne zváženie, je fixácia úrokovej sadzby. Je to obdobie, kedy vám banka garantuje výšku úrokovej sadzby a výšku anuitnej splátky. Na druhú stranu je to pre vás záväzok, počas ktorého trvania nemôžete úver predčasne splatiť či refinancovať v inej banke.

Dôkladne odporúčame zvážiť obdobie fixácie a myslieť do budúcna. Napríklad, keď kupujete ako pár menší byt pri dlhšej fixácii a narodia sa vám v priebehu pár rokov deti, tak môže byť nevyhnutné sťahovanie sa do väčšieho bytu. Vy by ste sa mohli dostať do problémov so sankciami, ktoré by vás mohli limitovať pri predaji bytu.

5. Žiadateľ si nenechá poradiť

Hypotéky dnes ponúka niekoľko bankových ústavov a mať v nich prehľad je pre obyčajného človeka doslova nemožné. V kombinácii s možnosťami poistenia a účtami je to viac než 100 variantov a preto sa odporúča obrátiť na hypotekárneho poradcu, ktorý vám môže vypracovať podrobnú analýzu, rozoberiete s ním vaše možnosti a poradí vám ako ušetriť. Vás to nebude stáť ani cent!

 
Pridajte si nás na Facebook Získajte prehľad výhodných ponúk