Seznam ověřených společností poskytujících půjčky

Bohužel nebyly nalezeny žádné nabídky.

Ako si uplatniť daňový bonus

23. 8. 2016
daňový bonus, výška daňového bonusu, uplatnenie daňového bonusu, pasívny príjem
Články a informace

Koľko si chcete požičať?

EUR

Veľa z vás nemá úplne jasno v tom ako uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní. Či už sa jedná o dôchodcu, živnostníka alebo zamestnanca. Pripravili sme si pre vás krátky prehľad toho, ako by ste mali správne postupovať pri uplatňovaní bonusu.

Daňový bonus v roku 2016

Výška daňového bonusu sa mení každým rokom. Za rok 2015 predstavovala výška daňového bonusu 256,92 €. Na jeden mesiac to teda vychádza 21,41 €.

Uplatniť si daňový bonus v tejto výške a odpočítať si ho z dane však nemôže každý. Hlavnou podmienkou je dosiahnutie príjmu vo výške minimálne 2 280 €. Váš príjem môže byť nielen zo zamestnania a teda závislej činnosti, ale taktiež aj zo živnosti, podnikania (SZČO). Pri podmienky výšky príjmu je nutné podotknúť, že príjmy zo zamestnania a podnikateľskej činnosti sa nemôžu spočítavať.

Podmienky pre uplatnenie daňového bonusu

Hlavnú podmienku sme opísali vyššie, teraz sa však poďme pozrieť na ďalšie, ktoré je potrebné splniť pre úspešnú „aktiváciu“ daňového bonusu.

  1. Daňový bonus na dieťa si môžete uplatniť vtedy, pokiaľ je nezaopatrené a venujete mu starostlivosť. Toto platí nielen pre vaše vlastné dieťa, ale aj pre adoptované, dieťa manžela/manželky a dieťa v takzvanej náhradnej starostlivosti. Dieťa môže mať prechodný pobyt mimo bydliska daňovníka (napríklad kvôli štúdiu). Nárok na daňový bonus zaniká v prípade, že sa trvalý pobyt daňovníka líši od trvalého pobytu dieťaťa.
  2. Je úplne jedno či ste dosiahli príjmy na Slovensku alebo v inej krajine. Daňový bonus si môže uplatniť daňovník s daňovou povinnosťou.
  3. Pokiaľ si váš partner (manžel/manželka) uplatní daňový bonus na dieťa, tak vy si ho už uplatniť nemôžete. Musíte sa vzájomne dohodnúť, keďže sa dá využiť len 1-krát. Pokiaľ by došlo k situácii, že sa nedohodnete, tak je vždy uprednostňovaná matka dieťaťa, následne otec a potom iná oprávnená osoba.

Pár faktov na záver

Mali by ste vedieť aj to, že daňový bonus si nemôžete uplatniť pri pasívnom príjme. Pod týmto príjmom sa chápe napríklad príjem z prenájmu nehnuteľností, z nepeňažnej výhry, z predaja bytu či domu alebo príjem z podielového listu.

Druhým faktom je, že pokiaľ máte ako daňovník príjem zo závislej činnosti, no na konci zdaňovacieho obdobia vykážete daňovú stratu, tak váš nárok na daňový bonus automaticky zaniká.

 
Pridajte si nás na Facebook Získajte prehľad výhodných ponúk