Seznam ověřených společností poskytujících půjčky

Bohužel nebyly nalezeny žádné nabídky.

Ako platiť na dovolenke a ako na nej ušetriť?

30. 8. 2016
platby na dovolenke, platba kartou, kreditná karta, výber z bankomatu, zmenáreň
Články a informace

Koľko si chcete požičať?

EUR

Zmeniť si peniaze až v zmenárni alebo v banke pred odchodom? Je výhodnejšie spoliehať sa na platbu kartou? Kde nájdem výhodné kurzy? Tieto otázky a mnohé ďalšie ohľadom platenia v zahraničí si kladú takmer všetci cestovatelia. Dnes vám poradíme, ako sa vyhnúť klasickým „nováčikovským“ chybám pri míňaní peňazí na dovolenke.

Zoberte si do zahraničia viac platobných kariet

Majte viac es v rukáve a nespoliehať sa len na jednu kartu. Kvôli rôznym typom platobných kariet riskujete, pretože niektorí obchodníci ani zďaleka neprijímajú všetky typy kariet. Najrozšírenejšie sú Visa a Mastercard. Viac platobných kariet (uschovajte na rozdielnych miestach) tiež zmierni ťažkosti pri krádeži alebo strate. Proti krádeži karty sa môžete navyše poistiť.

Snažte sa platiť kartou

Zabudnite na otravné a vysoké poplatky za výber peňazí z bankomatu alebo za využitie služieb zmenárne. Najvýhodnejšie aj naďalej zostáva platiť v zahraničí priamo kartou. Samozrejme jeden drink na pláži asi nezaplatíte, ale najmä v niektorých európskych krajinách sa platobná karta môže stať vaším najlepším a najúspornejším kamarátom.

Nemeňte 2-krát a peniaze radšej vyberte z bankomatu

Ak idete do destinácie, kde nie všade zmenárne ponúkajú z menu EUR, nepúšťajte sa do výmeny eur na doláre a druhej výmeny z tvrdej meny na miestne platidlo. Podstatne lacnejším variantom bude výber miestnej meny priamo z bankomatu v zahraničí. Ušetríte na poplatkoch zmenární a navyše využijete väčšinou výhodnejší devízový kurz.

Kreditná karta na dovolenke

Cestovanie s kreditnou kartou prináša mnoho výhod. Niektoré kreditky v sebe zahŕňajú napríklad cestovné poistenie. Platba kreditnou kartou vyjde lacnejšie ako zmena hotovosti v banke alebo zmenárni.

V zahraničí sú dokonca niektoré služby (požičanie auta/skútra) podmienené vlastníctvom kreditnej karty. Kreditka je totiž zárukou bonity klienta. Za spomenutie stojí aj cashback - pri platbe kartou u obchodníka získate určité % naspäť. Služba teda funguje ako akýsi bezplatný výber hotovosti "z bankomatu", čo sa hodí najmä na dovolenke.

Opakované výbery z bankomatu v zahraničí

Väčšina bánk si pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí účtuje minimálny poplatok 0,50 % až 1 % z vyberanej čiastky. Pri niektorých bežných účtoch máte nárok na jeden bezplatný výber v zahraničí za mesiac. Preto si svoje chúťky míňať dopredu premyslite a vyberajte radšej vyššie sumy presahujúce 200 €, aby ste nezaplatili vysoké sumy pri opakovaných výberoch.

Rada na záver – pozor na podvodníkov

Dávajte si pozor na neoficiálne zmenárne. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, tak radšej navštívte najbližšiu banku alebo si rozmeňte peniaze neskôr. Veríme, že sa vám aj vďaka našim tipom podarí na dovolenke ušetriť a prinesiete si nezabudnuteľné zážitky!

 
Pridajte si nás na Facebook Získajte prehľad výhodných ponúk